Redresör

Redresör


Redresör Nedir?

Diğer adı ile doğrultucu olarak bilinen redresör,alternatif akımını (AC) doğru akıma çeviren (DC) cihazlara verilen isimdir. Genellikle doğru akım ile çalışan cihazların beslenmesinde, akü modelleri şarj işlemlerinde ve endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılır.AC’yi DC’ye çevirmeyi daha verimli hale getirmek için birden fazla yarı iletken güç elemanlarının birbirine bağlanması ile işlem gerçekleşir. Redresörlerin temel özellikleri;

  • Doğru akım çıkış gerilimini ortalama bir değerde ayarlar.

  • Faz kontrol yönetimi ile kontrol edilir.

  • Diyot ve tristörler ile kurulur.

Redresör Çeşitleri Nelerdir?

Faz sayısına, kontrol durumuna ve dalga sayısına göre çeşitli sınıflara ayrılır.Faz sayısına göre;

  • Tek Fazlı ve Çok Fazlı Redresör: Faz sayısına göre alınan verim artar ve harmonikler azalır. 

Kontrol durumuna göre redresörler;

  • Kontrolsüz, Kontrollü ve  Yarı Kontrollü Redresörler: Kontrolsüz redresörler sadece diyotla oluşturulur. Kontrollü olanlar sadece tristörle oluşturulur ve yarı kontrollü olan redresörler tristör ve diyotla oluşturulur.

Dalga sayısına göre redresörler;

  • Yarım Dalga ve Tam Dalga Redresörleri: Yarım dalga doğrultma AC’nin pozitif veya negatif yarı tarafı geçirilirken bir kısmı geçirilir bir kısmı engellenir. Tam dalga doğrultucuları ise AC’yi DC’ye kayıpsız olarak geçirir.

Redresör Fiyatları

Redresörler kullanım yerine uygun olacak şekilde seçilmelidir.Redresör fiyatları kullanım tipine göre değişiklik göstermektedir.Redresörün doğru seçimi konusunda yardım almak ve redresörler hakkında daha detaylı bilgiler almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.Teknik ve satış konusunda sizlere yardımcı olmaktayız.

  • Redresör nedir ne işe yarar?

Alternatif akımın (AC) , doğru akıma (DC) dönüşmesini bir veya birden fazla diyot ile sağlayan cihazlara redresör denilmektedir. Redresörler akımı doğrulttukları için halk arasında doğrultucu olarak da bilinirler.Redresörler enerji yedekleme alanlarında,elektronik cihazların bir kısmında ve güç kaynaklarında sıklıkla kullanılmaktadır. AC’yi DC’ye dönüştürmeyi daha verimli hale getirmek için yarı iletken güç elemanları kullanılır.

  • Akü Redresörü nedir?

Otomotiv sektöründen aküleri şarj etmek için kullanılan redresör halk arasında da bilinen adı ile akım doğrultucudur. Alternatif akımı doğru akıma doğrultur ve akü şarj etmek için kullanılır.Genellikle akü redresörü bir trafo,köprü ve kondansatör ile yapılan bir düzenektir.Temelde basit olan redresörler ile akü şarj etmek için bu düzeneğe ihtiyaç duyulur.

  • Trafoda redresör ne işe yarar?

Redresör veya doğrultucu olarak bilinen cihazlar, doğru akımı alternatif akıma bir veya birden fazla diyot ile çeviren cihazlara denir. Redresör yapılmadan önce bir adet trafoya ihtiyaç duyulmaktadır ve genellikle trafo merkezlerinde kullanılan redresörler trafo yoluyla dönüştürülen alternatif akım(AC) gerilimlerinin diyotlar vasıtası ile doğru akıma(DC) çevrilmesi mantığı ile çalışır.

  • Akü redresör şarjı nedir?

Akü şarj redresörü, birçok sektörde kullanılan ve aküleri şarj etmek için kullanılan eketronik cihazlardır.Akü şarj redresörleri izole bir trafo yardımı ile AC(alternatif akım)  işaretinin, DC(doğru akım) işaretine istenilen seviyede ulaşmasını sağlar.Tam stabilize olmuş ve otomatik cihazlardır.Akü şarj redresörleri küçük boyutlu ve hafif olup kolaylıkla taşınabilir.